W przeciwieństwie do wapnia uzupełniającego, wysokie spożycie wapnia pokarmowego nie wydaje się powodować powstawania kamieni nerkowych i może w rzeczywistości chronić przed ich rozwojem. Jest to być może związane z rolą wapnia w wiązaniu szczawianu w przewodzie pokarmowym. W miarę zmniejszania się ilości przyjmowanego wapnia wzrasta ilość szczawianu dostępnego do wchłaniania do krwioobiegu; szczawian ten jest następnie wydalany przez nerki do moczu w większych ilościach do moczu. W moczu szczawian szczawianu wapnia jest bardzo silnym promotorem opadów szczawianu wapnia – około 15 razy silniejszym niż wapń.

Jak znaleźć dobry gabinet urologiczny?

Badanie z 2004 r. wykazało, że dieta o niskiej zawartości wapnia wiąże się z wyższym ogólnym ryzykiem powstawania kamienia nerkowego. Dla większości osób większą rolę niż spożycie wapnia odgrywają inne czynniki ryzyka dla kamieni nerkowych, takie jak wysokie spożycie szczawianów w diecie i niskie spożycie płynów. Wapń nie jest jedynym elektrolitem wpływającym na powstawanie kamieni nerkowych. Na przykład zwiększając wydalanie wapnia z moczu, wysoki poziom soli sodowej w diecie może zwiększyć ryzyko powstawania kamienia.

https://kwel-med.pl/blog/

Praca w gabinecie urologicznym – badania, które możesz wykonać w tym miejscu

Picie fluorowanej wody z kranu może zwiększyć ryzyko powstawania kamieni nerkowych za pomocą podobnego mechanizmu, jednak dalsze badania epidemiologiczne są uzasadnione w celu ustalenia, czy fluorek w wodzie pitnej wiąże się ze zwiększoną częstością występowania kamieni nerkowych. Wydaje się, że wysokie spożycie potasu w diecie zmniejsza ryzyko powstawania kamienia, ponieważ potas sprzyja wydzielaniu cytrynianu, który hamuje tworzenie się kryształów wapnia. Kamienie nerkowe są bardziej podatne na rozwój i wzrost, jeśli osoba ma niski poziom magnezu w diecie. Magnez hamuje powstawanie kamienia.

Diety w zachodnich krajach zawierają zazwyczaj dużą ilość białka zwierzęcego. Spożycie białek zwierzęcych tworzy kwaśny ładunek, który zwiększa wydalanie wapnia i kwasu moczowego oraz zmniejsza ilość cytrynianu. Wydalanie moczowe nadmiaru aminokwasów siarkowych (np. cysteina i metionina), kwas moczowy i inne kwaśne metabolity białka zwierzęcego zakwasza mocz, co sprzyja powstawaniu kamieni nerkowych.

Niskie wydalanie cytrynianu moczowego często występuje również u osób z wysokim spożyciem białka zwierzęcego w diecie, podczas gdy wegetarianie mają tendencję do wyższego poziomu wydalania cytrynianu. Niski poziom cytrynianu moczowego również sprzyja powstawaniu kamienia.