Jak dotąd nie ma pewnego leczenia, które może całkowicie zatrzymać chrapanie. Prawie wszystkie zabiegi chrapania koncentrują się wokół zmniejszenia dyskomfortu oddechowego poprzez usunięcie blokady w przejściu powietrznym. Leki zwykle nie są pomocne w leczeniu objawów chrapania, choć mogą pomóc w kontroli niektórych przyczyn leżących u podstaw, takich jak zatory nosa i reakcje alergiczne.

medsen.pl/chrapanie/

Dlatego lekarze często zalecają zmiany stylu życia jako pierwszą linię leczenia, aby zatrzymać chrapanie. To jest powód, dla którego drzemikom radzi się schudnąć (aby przestać naciskać tłuszcz na gardło), rzucić palenie (wędzenie osłabia i zatyka gardło), unikać alkoholu i leków uspokajających przed snem (rozluźniają mięśnie gardła i języka, które z kolei zawężają drogi oddechowe) i spać po ich stronie (aby zapobiec blokowaniu gardła).

Przykład leczenia gardła w Białymstoku

Do zaprzestania chrapania stosuje się również szereg innych metod leczenia. Obejmują one różne środki pomocnicze, takie jak rozpylacze do nosa, paski na nosy lub klipy do nosa, środki smarujące, doustne oraz odzież i poduszki anty-snore, a także nietypowe czynności, takie jak zabawa w didgeridoo. Należy jednak być ostrożnym wobec leczenia bez recepty, które nie ma naukowych dowodów na poparcie ich twierdzeń, takich jak poprzecinkowe pierścienie lub noszone opaski na nadgarstek.

Poduszki ortopedyczne czy to nowa forma leczenia chrapania

Poduszki ortopedyczne są najmniej inwazyjną opcją zmniejszenia chrapania. Poduszki te zostały zaprojektowane tak, aby podtrzymywać głowę i szyję w taki sposób, aby szczęka pozostawała otwarta i lekko do przodu. Pomaga to utrzymać drożności dróg oddechowych bez ograniczeń, co z kolei prowadzi do niewielkiego zmniejszenia chrapania.

Specjalnie wykonane urządzenia stomatologiczne, zwane żuchwowymi szynami dystansowymi, które lekko podnoszą dolną szczękę i w ten sposób odciągają język do przodu, są powszechnym sposobem leczenia chrapania. Takie urządzenia okazały się skuteczne w ograniczaniu chrapania i bezdechu sennego w przypadkach, gdy bezdech jest łagodny do umiarkowanego. Mandibularne szyny napinające są często tolerowane znacznie lepiej niż maszyny CPAP.