Liposukcja, czyli po prostu lipo, to rodzaj zabiegu kosmetycznego polegającego na usuwaniu tłuszczu z ludzkiego ciała w celu zmiany jego kształtu. dowody nie przemawiają za działaniem na wagę ciała przez okres dłuższy niż kilka miesięcy i nie wydają się wpływać na problemy związane z otyłością.Poważne powikłania obejmują zakrzepicę żył głębokich, perforację narządów, krwawienie i infekcję.

Śmierć zdarza się w około jednej na dziesięć tysięcy przypadków, bezpieczeństwo techniki związane jest nie tylko z ilością pobranych tkanek, ale także z wyborem środka znieczulającego i ogólnym zdrowiem człowieka. Kilka czynników ogranicza ilość tłuszczu, który może być usunięty podczas jednej sesji. Negatywnymi aspektami usuwania zbyt dużej ilości tłuszczu są „grudkowatość” skóry.

Kto powinien zdecydować się na wykonanie liposukcji

Obszary obsługiwane mogą obejmować brzuch, uda, pośladki i plecy ramion. Zabieg można wykonać w znieczuleniu ogólnym, regionalnym lub lokalnym. Następnie wykorzystuje się kaniulę i podciśnienie w celu zasysania tłuszczu. Uważa się, że liposukcja najlepiej działa na osoby o normalnej masie ciała i dobrej elastyczności skóry.Podczas gdy zasysane komórki tłuszczowe są trwale zniknęły, po kilku miesiącach ogólna tkanka tłuszczowa powraca na ogół do tego samego poziomu, co przed zabiegiem.

Efekty zabiegu liposukcji strzykawkowej

Dzieje się tak pomimo utrzymania poprzedniego trybu żywienia i ćwiczeń fizycznych. Podczas gdy tłuszcz powrócił nieco do obszaru poddanego obróbce, większość zwiększonej zawartości tłuszczu wystąpiła w okolicy brzucha. Tłuszcz trzewny – tłuszcz okalający narządy wewnętrzne – zwiększył się, a stan ten związany jest z chorobami skracającymi życie, takimi jak cukrzyca, udar mózgu i zawał serca.

Liposukcja – bezpieczeństwo zabiegu

W Stanach Zjednoczonych jest to najczęściej wykonywana operacja kosmetyczna. Stosunkowo nowoczesne techniki kształtowania ciała i usuwania tłuszczu wykonał po raz pierwszy francuski chirurg Charles Dujarier. Przypadek z 1926 r., który zaowocował gangreną w nogach francuskiego modelu w procedurze przeprowadzonej przez dr Dujariera, odwrócił zainteresowanie kształtowaniem ciała przez dziesięciolecia.

Liposukcja wyrosła z pracy pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku od chirurgów w Europie przy użyciu prymitywnych technik łyżeczkowania, które zostały w dużej mierze zignorowane, ponieważ uzyskano nieregularne wyniki z dużą zachorowalnością i krwawieniem. Wynalezienie nowoczesnego zabiegu liposukcji wiąże się z nazwiskiem dwóch włoskich ginekologów, Arpada i Giorgio Fischera, którzy w 1974 roku stworzyli metodę tępego tunelowania. Następnie liposukcja najpierw wybuchła na scenie w 1982 roku w prezentacji francuskiego chirurga, dr Yvesa-Gerarda Illouza.

Inny francuski chirurg, Pierre Fournier, użył lidokainy jako środka znieczulającego, zmodyfikował technikę nacięć i po operacji zaczął stosować kompresję. W latach osiemdziesiątych wielu amerykańskich chirurgów eksperymentowało z liposukcją, rozwijając raczej sedację wariacyjną niż znieczulenie ogólne.

Obawy związane z dużą objętością płynu i potencjalną toksycznością lidokainy przy użyciu technik tumescentowych doprowadziły ostatecznie do koncepcji mniejszej objętości „super mokrych” tumescence. Praktykujący często donoszą, że wiele nowoczesnych technologii związanych z poprawą liposukcji to po prostu haczyki reklamowe.