Współspanie zwiększa ryzyko uduszenia i uduszenia. Miękka jakość materaców, kołdry i poduszki mogą dusić niemowlęta. Niektórzy eksperci zalecają więc, aby łóżko było jędrne i nie powinno być podłogą wodną ani kanapą, a ciężkie kołdry, pociechy i poduszki nie powinny być używane. Inną częstą radą udzielaną w celu zapobiegania uduszeniu jest trzymanie dziecka na plecach, a nie brzuch. Rodzice, którzy przewracają się podczas snu, mogą przypadkowo zmiażdżyć i/lub dusić swoje dziecko, zwłaszcza jeśli są ciężkimi podkładami, przemęczeni lub nadmiernie otyli.

Istnieje również ryzyko upadku dziecka na twardą podłogę lub zaklinowania się pomiędzy łóżkiem a ścianą lub ścianą przednią. Proponowanym rozwiązaniem tych problemów jest tryb bassinet przy łóżku, w którym łóżko dziecięce zamiast dzielić się łóżkiem, jest umieszczone obok łóżka rodzica.

Obecność dziecka w sypialni rodzica budzi również obawy związane z brakiem prywatności między rodzicami a dzieckiem. Brak prywatności może prowadzić do wzrostu napięcia i osłabienia intymności małżeństwa.Innym zalecanym przez ekspertów środkiem ostrożności jest to, aby małe dzieci nigdy nie spały obok niemowląt poniżej 9 miesiąca życia.

Wybierz swój materac 120x200

Materac 120×200 – wspólne spanie dla 2 osób

W najnowszym raporcie badano związek pomiędzy zachowaniami rodzicielskimi ad hoc, podobnymi do tradycyjnej metodyki współśpiącego współspania, chociaż w przedmiotach badań stosowano typowo szopki i inne akcesoria przeciwstawne do modeli współspania. Podczas gdy dzieci, które były narażone na zachowania przypominające współspanie, miały znaczne problemy ze snem w późniejszym okresie życia, w badaniu stwierdzono, że zachowania rodziców są reakcją na już obecne trudności snu. Większość relacji pomiędzy zachowaniami rodziców a problemami ze spaniem nie była statystycznie istotna w przypadku tych wcześniej istniejących stanów chorobowych. Ponadto stwierdzono, że typowe współsypiające zachowania rodziców, takie jak obecność matki na początku snu, są czynnikami ochronnymi przed problemami snu.

Materaca 120×200 szukaj na stronie neolux.com.pl

Związek z zespołem nagłej śmierci niemowląt (SIDS)

Współspanie może być często postrzegane jako niepotrzebna praktyka powodująca takie problemy jak zespół nagłej śmierci niemowląt (SIDS). Badania pokazują jednak, że opinie różnią się w zależności od związku pomiędzy SIDS a współspaniem. Najbardziej kontrowersyjną kwestią dotyczącą SIDS jest to, czy współdzielenie łóżka jest główną przyczyną i czy powinno się go unikać, czy też zachęcać do jego unikania.

Badania wskazują, że należy unikać współspania, w szczególności śpiącego, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia SIDS. Z badań wynika, że jeśli praktyki współsypiania są prowadzone w sposób właściwy i bezpieczny, to mogą one być bardzo korzystne i zmniejszać ryzyko wystąpienia SIDS. Przeprowadzone w Nowej Zelandii badanie przeprowadzone przez rodzinę Wysp Pacyfiku wykazało, że stosowanie zasad bezpiecznego współdzielenia łóżka i dzielenia pokoi uratowało życie niemowląt i że nie istnieje żadne niemowlę, które zmarło na SIDS.